پاسخ شرکت پخش به انتقاد رانندگان نفتکش از یک بخشنامه

 پاسخ شرکت پخش به انتقاد رانندگان نفتکش از یک بخشنامه

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی کشور در جوابیه‌‌ای که در مورد خبر «کوچک‌تر شدن سفره رانندگان نفت‌کش با بخشنامه جدید شرکت پخش» ارسال کرد، این بخشنامه (توسعه ناوگان حمل فراورده‌های نفتی) را موجب تغییر منفی در روند سوخت‌گیری تانکرهای موجود ندانست.

به گزارش تین‌نیوز، در این پاسخ که از سوی روابط عمومی شرکت پخش فرآورده‌های نفتی به تین‌نیوز ارسال شده آمده است: 

«شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران از سال 1393 تا کنون تغییری در تعداد مجوزهای صادره برای نفتکش‌های موجود جهت حمل فرآورده‌های نفتی نداشته است و تمامی فرآورده‌های موجود که نیاز به حمل جاده‌ای دارند با همین نفتکش‌ها انجام و ارسال به موقع فرآورده‌ به متقاضیان فراهم شده است. لذا به همین منظور با بررسی‌های کارشناسی به عمل آمده به ویژه ثبت حداقل 5 درصد رشد مصرف سالیانه فرآورده‌های نفتی در کشور و تقاضاهای متعدد شرکت‌های حمل‌ونقل و برخی مناطق تحت پوشش مبنی بر لزوم توسعه ناوگان حمل فرآورده‌های نفتی؛ بخشنامه اخیر با شرایط اعلام شده تدوین و صادر شده است و مطمئنا تغییر منفی در روند سوختگیریتانکرهای موجود ایجاد نخواهد کرد».

به گزارش تین‌نیوز، شرکت پخش در تاریخ 15 مرداد ماه امسال با صدور بخشنامه‌ای به شرکت‌های حمل‌ونقل دارای پروانه معتبر از سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای اجازه داد «در راستای اجرای قراردادهای منعقده با مشتریان عمده مبتنی بر نیاز خود  بر اساس سیاست جدید شرکت پخش فراورده‌های نفتی با نظر و موافقت منطقه طبق شرایط نسبت به جذب نفتکش اقدام کنند.»

ابلاغ این این بخشنامه از سوی شرکت پخش فراورده‌های نفتی مورد انتقاد فعالان بخش سوخت‌رسانی کشور قرار گرفت و آنان با ارسال دیدگاه‌های خود به تین‌نیوز، اعتراض خود را نسبت به این بخشنامه ابراز کردند که این دیدگاه‌ها در قالب خبری با عنوان «کوچک‌تر شدن سفره رانندگان نفت‌کش با بخشنامه جدید شرکت پخش» در این شبکه خبری منتشر شد.

یکی از فعالان بخش سوخت‌رسانی کشور در مورد این بخشنامه با بیان این‌که مدت 2 دهه در بخش سوخت‌رسانی کشور فعالیت دارد، گفته بود: در این اواخر شرکت نفت تصمیماتی اتخاذ کرده که امنیت شغلی فعالان این بخش را به خطر انداخته است.

وی تاکید کرده بود: با پذیرش نفتکش جدید و در شرایطی که در حال حاضر  ناوگان فعلی نیز مازاد بر نیاز است، شرکت نفت قادر به بارگیری و باردهی نفتکش‌های موجود نیست و یک بارگیری بار تدارکاتی سه یا چهار روز به طول می‌انجامد.

یکی دیگر از فعالان بخش سوخت‌رسانی نیز افزوده بود: در حال حاضر برای نفتکش‌های موجود نیز  بار به اندازه کافی نیست و حتی گفته می‌شود بزرگ‌ترین اشتباه شرکت نفت واگذاری خودروهای اسکانیا بوده و ۳۰ درصد از ناوگان این بخش اضافه هستند؛ بنابراین با پذیرش ناوگان جدید تنش و درگیری و مشکلات چندین برابر می‌شود.

MSFaxConsoleTempPreview-#00001674e3f01401