رشد ۹ درصدی انتقال گاز در ۲ ماه نخست امسال

رشد ۹ درصدی انتقال گاز در ۲ ماه نخست امسال

سعید توکلی، درباره حجم انتقال گاز در ۲ ماه نخست امسال به خبرنگار شانا گفت: در ماه‌های ابتدایی امسال، ۳۷ میلیارد و ۳۴۷ میلیون مترمکعب گاز در خطوط سراسری شبکه انتقال گاز کشور جریان یافت که با توجه به رقم ۳۴ میلیارد و ۱۷۰ میلیون مترمکعبی ۲ ماه نخست سال ۹۶، با افزایش ۹,۲ درصدی همراه بود.

وی میانگین حجم انتقال گاز روزانه در سال ۹۶ را ۷۳۰ میلیون و ۷۰۰ هزار مترمکعب اعلام کرد و افزود: ظرفیت انتقال گاز در کشور با بهره‌مندی از شبکه سراسری، ۸۰۰ میلیون مترمکعب در روز است که رقم مجموع آن در طول سال به ۲۸۰ میلیارد مترمکعب می‌رسد.

به گزارش شانا، شرکت ملی گاز پارسال، ۲۱۲ میلیارد مترمکعب گاز از شرکت ملی نفت تحویل گرفت که از این مقدار، ۲۰۳ میلیارد مترمکعب، فرآورش شد و به دست مصرف‌کننده رسید و ما‌به‌التفاوت آن به دیگر فرآورده‌های گازی تبدیل شد.

مقدار گازرسانی به بخش نیروگاهی در سال ۹۶ حدود ۶۷ میلیارد مترمکعب بود که این رقم امسال از مرز ۷۰ میلیارد مترمکعب عبور می‌کند تا مقدار وابستگی کمتر از ۱۰ درصد کنونی نیروگاه‌ها به سوخت مایع نیز کاهش یابد، همچنین مقدار گازرسانی به بخش صنایع و پتروشیمی‌ها در سال ۹۶ حدود ۵۰ میلیارد مترمکعب و گازرسانی به بخش خانگی و تجاری حدود ۵۱ میلیارد مترمکعب و سهم سبد صادراتی گاز ایران در سال گذشته ۱۲ میلیارد مترمکعب بود.